İçeriğe git

  • Facebook ile giriş yapın Twitter ile giriş yapın Log In with Google Giriş Yap
  • Kayıt Ol
Oltamisina Amatör Balıkçılık'a Hoşegeldiniz,
Türkiye'nin En İyi Amatör Balıkçılık Forumunda Olmanın Tadını Çıkarın.Sitemiz Sportif Amaçlı Balık Avcılığıyla İlgili Konuların Paylaşıldığı İnteraktif Bir Sitedir. Sitemize Üye Olarak Dilerseniz Sizde; Katılımda Bulunabilir, Av Raporlarınızı Yollayabilir, Mevcut Konulara, Mesajlara İleti Gönderebilir, Ekipman İnceleme ve Detaylarını Değerlendirebilirsiniz.
Üye Girişi Yeni Üyelik
Resim

Misina Nedir?

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
nurideniz

nurideniz
  • Yaş: 68

misina.JPG

 

 

 

Misina, cam gibi saydam, daha ziyade balık avcılığında kullanılan ve genellikle sentetik bir ip olan fevkalade sağlam karakterde, plastiğin yan kolunu oluşturan Poliamid denilen kimyasal bir maddedir. Teknik olarak misinaya Mono flamentte denilmektedir.

Misinalar; genellikle 10- 15- 20- 25- 30- 35- 40- 45- 50- 55- 60- 65- 70- 75- 80- 90- 100 numaralar ile isimlendirilmiş olup, 0.10 mm kalınlığından 1.00 mm kalınlığa kadar kalınlıklarda imal edilmektedirler. Numaralandırmada veya balıkçılar arasında değişik okuma ifade edilme biçimleride bulunmaktadır. Örneğin 20 sayısı 0.20 mm'ye, 60 sayısı 0.6 mm'ye vb. karşılık gelmektedirler. 

Misinalar çoğunlukla beyaz renkte olmakla birlikte mavi, sarı, siyah, yeşil ve pembe renklerde de imal edilmektedirler. Balık avcılığında misinanın rengi, oltanın kullanılacağı suyun özelliklerine ve avlanacak balığın türüne göre seçilmelidir.

Teknik özellikleri bakımından, çok dirençli, sağlam ve de şeffaf oluşları en önemli özelliklerini gösterir. Ancak çok sağlam oluşlarına karşılık en ufak bir ateş karşısında anında siyah bir duman ve pis bir koku salarak erirler ve soğuduklarında ise uç kısımlarında sert bir siyah nokta meydana getirirler.

Piyasada plastik makaralarda ve de halka şeklinde sarılı olarak naylon torbalarda ambalajlı olarak satılmaktadırlar.

Kullanım alanları olarak misinalar kalınlıklarına (çaplarına) göre değişik işlerde kullanılmaktadırlar. Örneğin; Hazır giyim, brode, dokuma, dar dokuma, triko ve nakış gibi.

Kaynak: NuriDeniz


  • rkacar, halilak ve yucel35ege bunu beğendi
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı