İçeriğe git

• Facebook ile giriş yapın Twitter ile giriş yapın Log In with Google Giriş Yap
  • Kayıt Ol
Oltamisina Amatör Balıkçılık'a Hoşgeldiniz...
Türkiye'nin En İyi Amatör Balıkçılık Forumunda Olmanın Tadını Çıkarın.Sitemiz Sportif Amaçlı Balık Avcılığıyla İlgili Konuların Paylaşıldığı İnteraktif Bir Sitedir. Sitemize Üye Olarak Dilerseniz Sizde; Katılımda Bulunabilir, Av Raporlarınızı Yollayabilir, Mevcut Konulara, Mesajlara İleti Gönderebilir, Ekipman İnceleme ve Detaylarını Değerlendirebilirsiniz.
Üye Girişi Yeni Üyelik
Resim

Misinaya Stoper Takma (Resimli)

* * * * * 1 Oy Kullanılmış stoper misina şamadıra

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 14 yanıt gönderildi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Bir düzenek hazırladınız ve Stoper'i sisteme dahil etmek istiyorsunuz bunu nasıl yapacakasınız?

Şimdi bunu inceleyeceğiz.

Stoperler, ikiye katlanmış üst tarafı halka şeklinde boş bırakılmış tellerde (Sağlam İplerde) sıralı şekilde dizilmiş olarak satılıyor.

İş aslında sadece bunları yapacağınız takıma monte etmeyi becerebilmek, . stoperi misinaya gecirmek icin:

İlk olarak misinayı stoperlerin dizili olduğu tel yada ipin başındaki halkadan geçirmek gerekir.

33dl5k0.jpg

Aşağıdaki resimde bunu anlattım,

15af69.jpg

Şimdi stoperlerin diğer ucundan yavaşça çekerek onların diğer tarafa (takımı hazırlayacağımız misinaya) geçmesini sağlayacağız,

rky5i8.jpg

Şimdi bir tanesini geçirdik,

16kdr4h.jpg

2dbw2uh.jpg

Yapmamız gereken bu kadar basit.

Misinayı sararken ve atarken stoper hiç sorun olmaz ancak bütün stoperler belirli kalınlıklar içindir ve genelde üzerinde yazar (örneğin 0.20-0.40 gibi) eğer çok ince bir misinaya kalın stoper takarsanız hem performans alamazsın hem de atarken ve sararken sorun olabilir. Zaten ince misinalar için yapılmış stoperi kalın misinaya kolay kolay takamazsınız bunu da eklemiş olayım.

2poqwxi.jpg

Peki Stoper yoksa ne Yaparız?

Stoperin asıl görevi inmek yada ulaşmak istediğimiz derinlik için bize yardımcı olmasıdır biz de bu derinlikten sonra ana bedenin daha aşağıya inmesini engellemiş oluruz.

Eğer bir stoper elinizde yoksa İğne bağlamayı bilen bir balıkçı buna kolayca çözüm bulabilir yapması gereken tek şey güzel bir düğüm metodu bilmesidir.

İşte Örnek,

33y0rdd.jpg

Kayar bedenli şamandıra kullanılması durumunda şamandıra stoperi olarak bedenin üzerine atılan düğümdür. Misina üzerine atıldığından stoper olarak kullanılan parçanın kaymayacak doğal iplik olmasında yarar var.

• rkacar, Önder ALTAN, akdeniz ve 1 Üye bunu beğendi.

safakmetin

safakmetin

çok teşekkür ederim bu bilgiler çok işime yarıcak :) ... ilk işim malzeme almaya gittiğimde bi stopper almak olucak

• Övünç Dinç ve rkacar bunu beğendi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

çok teşekkür ederim bu bilgiler çok işime yarıcak  :) ... ilk işim malzeme almaya gittiğimde bi stopper almak olucak

Alamasan da olur ben eskiden boncukla yapıyordum :) ...

safakmetin

safakmetin

boncuk içinde aynı yukarıdaki sistemi uygulasak olur dimi ?

• Övünç Dinç bunu beğendi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

boncuk içinde aynı yukarıdaki sistemi uygulasak olur dimi ?

Tabiki de fakat delik çok büyük olmasın zor olur :) ...

• safakmetin bunu beğendi

safakmetin

safakmetin

az önce denedim sanırım başardım tekrardan teşekkür ederim :) gidiceğim yerde tahmini bi derinlik hesabı yapıp takımı orada tekrardan kurarım boncukların mesafelerinide ona göre ayarlarım :) birazda sabırla umarım iyi bi sonuç alıcam ....

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Senin ilk sorduğun lolipop çubuğunla yapılan biraz farklı bir yöntem yarın zamanın olursa doğru yapılışını sana resimle anlatırım konu açarak :) ...

Şimdiden rastgele diyorum bol şans dilerim.

• rkacar ve safakmetin bunu beğendi

safakmetin

safakmetin

valla gerçekten çok sevinirim :) sizede bol şanslar rastgele...

• Övünç Dinç bunu beğendi

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Teşekkürler emeklerine sağlık...

akdeniz

akdeniz

Tesekkürler övünc ,,samandirali avlanma firsatim olmuyor ,taa cocuklugumda mantarli basit seyler yapardik O zamandan beri elimi sürmedim fakat bende merak ederdim bu konulara ,gercekten yardimci oluyor saol..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Bir düzenek hazırladınız ve Stoper'i sisteme dahil etmek istiyorsunuz bunu nasıl yapacakasınız?

Şimdi bunu inceleyeceğiz.

Stoperler, ikiye katlanmış üst tarafı halka şeklinde boş bırakılmış tellerde (Sağlam İplerde) sıralı şekilde dizilmiş olarak satılıyor.

İş aslında sadece bunları yapacağınız takıma monte etmeyi becerebilmek, . stoperi misinaya gecirmek icin:

İlk olarak misinayı stoperlerin dizili olduğu tel yada ipin başındaki halkadan geçirmek gerekir.

33dl5k0.jpg

Aşağıdaki resimde bunu anlattım,

15af69.jpg

Şimdi stoperlerin diğer ucundan yavaşça çekerek onların diğer tarafa (takımı hazırlayacağımız misinaya) geçmesini sağlayacağız,

rky5i8.jpg

Şimdi bir tanesini geçirdik,

16kdr4h.jpg

2dbw2uh.jpg

Yapmamız gereken bu kadar basit.

Misinayı sararken ve atarken stoper hiç sorun olmaz ancak bütün stoperler belirli kalınlıklar içindir ve genelde üzerinde yazar (örneğin 0.20-0.40 gibi) eğer çok ince bir misinaya kalın stoper takarsanız hem performans alamazsın hem de atarken ve sararken sorun olabilir. Zaten ince misinalar için yapılmış stoperi kalın misinaya kolay kolay takamazsınız bunu da eklemiş olayım.

2poqwxi.jpg

Peki Stoper yoksa ne Yaparız?

Stoperin asıl görevi inmek yada ulaşmak istediğimiz derinlik için bize yardımcı olmasıdır biz de bu derinlikten sonra ana bedenin daha aşağıya inmesini engellemiş oluruz.

Eğer bir stoper elinizde yoksa İğne bağlamayı bilen bir balıkçı buna kolayca çözüm bulabilir yapması gereken tek şey güzel bir düğüm metodu bilmesidir.

İşte Örnek,

33y0rdd.jpg

Kayar bedenli şamandıra kullanılması durumunda şamandıra stoperi olarak bedenin üzerine atılan düğümdür. Misina üzerine atıldığından stoper olarak kullanılan parçanın kaymayacak doğal iplik olmasında yarar var.

Çok güzel anlatmışsın canım benim...Küçük bir ek yapmak istiyorum..Gerilme kuvvetine bağlı olarak atılacak düğüm, kaymamasında yarar var..Ancak yük geldiğinde etki-tepki kanununa bağlı olarak en ince yer neresi ise orası esnemeye başlar..Dolayısı ile kopmalar yaşanabilir..Eğerki misinanın üzerine atılacak düğümden önce bir damla ince yağ yada ona benzer bir koruyucu madde eklenirse,sarılanın ipin yük esnasında misineyi kesmesi engellenir nitekim..

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Çok güzel anlatmışsın canım benim...Küçük bir ek yapmak istiyorum..Gerilme kuvvetine bağlı olarak atılacak düğüm, kaymamasında yarar var..Ancak yük geldiğinde etki-tepki kanununa bağlı olarak en ince yer neresi ise orası esnemeye başlar..Dolayısı ile kopmalar yaşanabilir..Eğerki misinanın üzerine atılacak düğümden önce bir damla ince yağ yada ona benzer bir koruyucu madde eklenirse,sarılanın ipin yük esnasında misineyi kesmesi engellenir nitekim..

İnce ve önemli bir detay olmuş çok haklısın.

Evren Yılmaz

Evren Yılmaz

Teşekkürler Övünç yine güzel bir konu daha ellerine sağlık ,

Bu şamandıralı düzeneklerde rakip tanımam :) ...

Bende bir kaç tanıtım yaparım ilerleyen günlerde :) ...

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Çupracı olduğum için biraz yabancıyım bu şamandıra işine, ama yazın geceleri canlı yemle şamandıralı bırakma yapacağım.

Bu konular o bakımdan faydalı olacak,sağolun.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Teşekkürler Övünç yine güzel bir konu daha ellerine sağlık ,

Bu şamandıralı düzeneklerde rakip tanımam :) ...

Bende bir kaç tanıtım yaparım ilerleyen günlerde :) ...

Abi sen başla biz yolunda ilerleyelim :) ...

• rkacar bunu beğendi

2 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 2 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı