İçeriğe git

• Facebook ile giriş yapın Twitter ile giriş yapın Log In with Google Giriş Yap
  • Kayıt Ol
Oltamisina Amatör Balıkçılık'a Hoşegeldiniz,
Türkiye'nin En İyi Amatör Balıkçılık Forumunda Olmanın Tadını Çıkarın.Sitemiz Sportif Amaçlı Balık Avcılığıyla İlgili Konuların Paylaşıldığı İnteraktif Bir Sitedir. Sitemize Üye Olarak Dilerseniz Sizde; Katılımda Bulunabilir, Av Raporlarınızı Yollayabilir, Mevcut Konulara, Mesajlara İleti Gönderebilir, Ekipman İnceleme ve Detaylarını Değerlendirebilirsiniz.
Üye Girişi Yeni Üyelik
Resim

Yakala Bırak Balığın Kıyıya Alınması

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

Caner Akalın

Caner Akalın

Sevgili Dostlar,

Yakalanan balık en kısa sürede kıyıya alınmalı ve böylece balığın çatlamasının önüne geçilmelidir.

Balığın elle kıyıya alınacağı durumda eller mutlaka önceden ıslatılmalıdır. Kuru elle balığa dokunduğunuzda deri üstündeki mukoza tabakasına zarar verir ve ileride balıkta hastalıklara neden olabilirsiniz.

56906014.jpg

Kepçe kullanımında düğümsüz ve mümkünse yumuşak plastikten yapılma tor kullanılmalıdır.

Yakala Bırak İğnenin Balıktan Çıkarılması

Uzun kargaburun, hemostat (forseps) hazır bulunsun. İğneyi en kısa sürede, mümkünse balık suyun içindeyken çıkarın.
Balık iğneyi yutmuşsa, misinayı mümkün olduğu kadar iğneye yakın yerden kesin ve balığı hemen bırakın.

Paslanmayan çelikten iğnelerin korozyonu daha uzun sürdüğü için bunlardan uzak durun.

• Övünç Dinç, rkacar, Önder ALTAN ve 1 Üye bunu beğendi.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Eline sağlık Caner,

güzel ve faydalı konular bunlar,umarım dostlarımız okuyup faydalanırlar.

• Övünç Dinç ve Caner Akalın bunu beğendi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Caner Abi ellerine sağlık , bu gece kulaklarını çınlattık Dostlarla  :) ...

Senden öğrenecek çok şey var  :) ...

• rkacar ve Caner Akalın bunu beğendi

Caner Akalın

Caner Akalın
Caner Abi ellerine sağlık , bu gece kulaklarını çınlattık Dostlarla  :) ...

Senden öğrenecek çok şey var  :) ...

Kulak çınlamaları kötüdür be kardeşim  :) ...

Nasıl anıldık acaba önemli olan bu ? 

Öğrenme konusuna gelince bilgi ilk olarak öğrenilmez ,öğretilir eğer ben düzgün yaparsam sen de başkaları da bizler gibi bu işe gönül vermiş herkes birşeyler kazanır...

Caner Akalın

Caner Akalın
Eline sağlık Caner,

güzel ve faydalı konular bunlar,umarım dostlarımız okuyup faydalanırlar.

Teşekkürler Önder Bey , maksat belli fayda konusu ise  insiyatife kalmış bir durum.Sonuçta adama zorla yakaladığı balık bıraktırılmaz :) ...

• rkacar bunu beğendi

rkacar

rkacar

Teşekkürler Caner abi... Mesela ben kuru elle balığı ellediğimizde derisine zarar verebileceğimi bilmiyordum... Açtığın konularda bu tarz bilgiler çok oluyor genelde...  İstemeden de olsa yaşasın derken hayvana zarar verebilirmişiz sayende öğrenmiş olduk.... Çok teşekkürler..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Ya şimdi bu konuya yaklaşırken aslında çok dikkatli olunmalı..Ben bu tarz bir spora aslında karşı değilim...Ancak etik kelimesinin bence tam yeri ve zamanı...Balığı tutma nedeni küçüğü salıp büyüğü alıkoymak ise bana göre etiktir..Ancak balığı kıyılatırken o balık kim ne derse desin zarar görecektir..Sonuçta onların bir doğası var..Zaten onların doğasını saygısızca hatta katledercesine bozduk..Şöyle basitçe düşününce  iğneyi neresine almış olursa olsun balık mutlak surette zarar görmüştür zannımca..Heleki çekerken taşların arasına girmeye kalkarsa misinanın iğneye uyguladığı kuvvet ivme kazanacaktır..Ola ki biz çenesinden yakalayıp salıverdik..Yani ona ikinci bir yaşam şansı verdik..Ona bu yaşam şansını biz kabul etmesekte yaralı olarak vermiş olmuyor muyuz? Ağabeylerim..Üstadlarım..Lütfen beni yanlış anlamayın...Benim niyetim bu açtığınız başlığı yada konuyu eleştirmek asla değil..Ancak benim tahminimce bu tarz bir spor BIG GAME FISHING tarzı ile olmalı diye düşünüyorum...Yani açık denizde...Büyük balıklarla..Bu gün afrika da sözde asillerin katıldığı sportif avcılık ile daha küçük kurşunlar kullanılarak hayvanlar vuruluyor..Benim deyimimle katlediliyor..Besin zincirinin nasıl ayakta durduğunu anlatan belgeselleri izlerken zevk alıyorum..Bir aslan sürüsünün bir bizon sürüsüne saldırmasını izlerken doğanın korunuyor olmasından dolayı aslında mutlu oluyorum..Çünkü bu bir döngü..Ama diğer tarz olan sportif kara avcılığı yapan insanları anlamak mümkün değil..Domuzları katledenleri anlamak mümkün değil...Küçük kurşunlar kullanıp hayvanları yaralayan zihniyeti anlamak mümkün değil..O vahşi doğadaki hayvan sana ne zarar vermiş ki sen onu spor adı altında yaralayasın? Bir geyik? yahu dünyanın en masum en zararsız hayvanı...10 yaşındaki bir çocuğu gören, boynuzlu bir geyik..çocuğun 5 katı büyüklüğünde olmasına rağmen ondan kaçar..Onu vurmak neden..Etide yenmez..Çok serttir..Yumuşak et yavru olanında var..Onuda vurmak etik değil...O zaman neden böyle bir katliam spor adı altında açılıyor ki? Ben samandağ limanına her gittiğimde Allahın emri mutlaka bir olay çıkarırım..Mutlaka 3-5 kişiyi azarlar yada ayıplarım..Dört parmağım uzunluğunda bir balığı alıkoyan insanın yaptığını hazmetmek bana göre değil...Üstadlarım belki bu serzenişimden ötürü bana kızabilirler..Haklılarda..Ancak benimde içinden çıkamadığım, beynimi sürekli kurcalayan şeyler bunlar...ölçtüğüm zaman 22 cm altındaki çipurayı salan biriyim..Onu saldığım zaman içim acıyor..Çünkü onu doğasından hakkım olmadığı halde aldım, birde üstüne üstlük yarayıp geri bıraktım...Ve ne yazıkki oltama takılacak balığın küçüğünü yada büyüğünü ayırt etmek gibi bir şansın yok...İşte olay tamda burada karışıyor..Ben karşı olmadığım sportif balıkçılığın bir benzerini yapıyorum...Lakin verdiğim zarardan duyduğum vicdani sıkıntı beni etkiliyor..Ha bu arada şükürler olsun ki samandağında 14 kilometrelik sahil boyunca kıyıdan 100 metre içeriye kadar salladığınız oltaya gelecek en büyük balık 20 cm..Bundan dolayı oranın avcılarına yapmış oldukları katliamın eserinden dolayı teşekkür ediyorum...Denizden 30 metre uzaktaki jandarma karakolunun önünde, kıyıdan 5 metre içeriye ağ attığını görüp ses çıkarmayan duyarlı güvenlik güçlerinede bu katliama ortak olmalarından ötürüde teşekkür ediyorum..Bir teşekkürüm de Kıyıdan 60 bilemediniz 70 metre uzaklıkta trol çekmelerine izin veren tebliğin boşluklarından yararlanan balık istifçilerinedir..Yıl 2007..Askerden yeni gelmiştim...Ve hasret kaldığım oltama kavuşmamla beraber soluğu samandağında aldım..Surf disiplini ile avlandığım için (kendime göre) kıyıdan en fazla 50-60 metre ulaştırabiliyordum kurşunu..Defalarca oltamı savurduktan sonra baktım ki balık yok dedim toplanayım..Bir baktım eli kafasını tutmuş bir adam, Astsubay ve iki asker Jandarma minibüsünden indiler..Adamın kıyıdan 40-50 metre arasında çektiği gırgırı görmeyen jandarmanın gelip benim gibi kıyı oltacısı bir garibana, adamı yaralamışsın hakkında şikayet var biraderim deyip 2-3 saat alıkoyan Güvenlik güçlerinede teşekkür ediyorum..Bu yazıyı okuyup beni yanlış anlamayan konu sahipleri ve üstadlarımada teşekkür ediyorum...Avınız daim şansınız bol olsun..

• rkacar ve Caner Akalın bunu beğendi

Caner Akalın

Caner Akalın

Ve ne yazık ki oltama takılacak balığın küçüğünü yada büyüğünü ayırt etmek gibi bir şansın yok...İşte olay tamda burada karışıyor..Ben karşı olmadığım sportif balıkçılığın bir benzerini yapıyorum...Lakin verdiğim zarardan duyduğum vicdani sıkıntı beni etkiliyor...

Sevgili Kardeşim bu güzel ve detaylı mesajın için öncelikle sana çok teşekkür ederim nasip ve sözüm olsun Antakya'ya ilk geldiğimde beraber Yakala&Bırak denemeleri yapacağız.

Gelelim iletmek istediğin sıkıntına çok haklısın, Aslen Yakala-Bırak turnuva yani seninde yazdığın gibi Sportif amaçlıdır, biz her Amatör Balıkçı'nın Yakala&Bırak yapmasına karşıyız!!!

Bizlerin amacı senin vicdanın sesi olan ; yukarıda alıntı yapmış olduğum cümlenin içinde geçen karakteri aşılamak...

Yakala&Bırak  turnuvalarında hedef balık için çene yapısına  göre çapının genişliği ve seninde hakkında konular yazdığın Circle (çember iğne- ama dövme olacak her çember olmaz) iğneler kullanılır , böylelikle sportif hedefe uyum sağlarsın.

Biz kıyıya gidip sinek iğne -tek olta ile yakala-bırak yapılmasını isteyen eğitmenler değiliz olmayız da.

Bu güzel düşüncelerin beni bir başka konuda tetikledi Oltamisina Ailesi için İstanbul'da eğer uygun görür de gelmek isterseniz Profesyonel kişilerden alıcak güzel bir seminer düzenleyebilirim.

Bu arada yazdıklarını Özgürce - Benliğini hiç sarsmadan yaz burada kimse yanlış anlamaz.

• Övünç Dinç ve rkacar bunu beğendi

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Lütfen Linkleri Görebilmek İçin Üye Girişi Yapın veya Üye Olarak Kayıt İşleminizi Tamamlayın.

Atanıza rahmet...İşte benim değinmek istediğim konuda buydu...Benim düşüncelerime tercüman olmanızdan ötürü çok teşekkür ederim..Eğer antakya ya gelirde yanıma uğrama inceliğini gösterirseniz, şeref bulurum caner ağabey..Avın daim şansın bol olsun...

• Övünç Dinç, rkacar ve Caner Akalın bunu beğendi

Caner Akalın

Caner Akalın

Lütfen Linkleri Görebilmek İçin Üye Girişi Yapın veya Üye Olarak Kayıt İşleminizi Tamamlayın.

Atanıza rahmet...İşte benim değinmek istediğim konuda buydu...Benim düşüncelerime tercüman olmanızdan ötürü çok teşekkür ederim..Eğer antakya ya gelirde yanıma uğrama inceliğini gösterirseniz, şeref bulurum caner ağabey..Avın daim şansın bol olsun...

Bu güzel camia ,

Dost kavramının belkide en kolay kazanılıp - yitirilebileceği ortak payideleri oluşturan nadide yerlerdir!Önemli olan , saygı kavramını koruyan noktalarda ve uzlaşma neticesinde gerek görüş bildirme,  gerekse tartışma kavramlarında hepimiz için en doğrusuna zarar görmeden erişmek anlayışını taşımak gerek.

Sizin bu güzel yazınız ve görüşünüzü iletmeniz buna en güzel örnektir!

Şeref duymanız, beni onurlandırmıştır isterim ki mavi sulara birlikte olta atıp laflarken bu görüşler ve dostluk daha da güç kazansın.

• rkacar bunu beğendi

1 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı