İçeriğe git

• Facebook ile giriş yapın Twitter ile giriş yapın Log In with Google Giriş Yap
  • Kayıt Ol
Oltamisina Amatör Balıkçılık'a Hoşegeldiniz,
Türkiye'nin En İyi Amatör Balıkçılık Forumunda Olmanın Tadını Çıkarın.Sitemiz Sportif Amaçlı Balık Avcılığıyla İlgili Konuların Paylaşıldığı İnteraktif Bir Sitedir. Sitemize Üye Olarak Dilerseniz Sizde; Katılımda Bulunabilir, Av Raporlarınızı Yollayabilir, Mevcut Konulara, Mesajlara İleti Gönderebilir, Ekipman İnceleme ve Detaylarını Değerlendirebilirsiniz.
Üye Girişi Yeni Üyelik
Resim

Amatör Balıkçılığa Yeni Başlayanlara

* * * * * 1 Oy Kullanılmış

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 17 yanıt gönderildi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Bu konumuz balıkçılığa yeni başlayanlar için yol gösterme amacı taşıyor.Yeni başlayanlara yanlış bilinenler hakkında bilgi vermek ve balıkçılıkla ilgili ufak ipuçları göstermek amacındayız.

1- Nereden başlamalı ?

Balık tutmaya başlamadan önce yapılan ilk haraketlerden bir tanesi malzeme alışverişi yapmak. Bu konuya daha sonraki zamanlarda değineceğiz ama aslında bu yapılması gereken ilk haraket değil.

Öncelikle balıkçı adayının tutmak istediği balık ile ilgili bilgi sahibi olabilir. Her ne kadar bulunduğunuz bölgede her türlü balıkla ilgili bilgi almanız mümkün değilsede bir noktadan başlamanız gerekeceği için bilinen ve geleneksel olarak tutma yöntemi belirlenmiş balıkları ( istavrit veya kefal gibi ) hedef alarak işe başlayabilirsiniz.

Bununla birlikte sizden tecrübeli balıkçılarla tanışarak onlarla sohbet etmek hem balıkçılık hakkında bilginizi arttırır hemde sonradan yapacağınız avlarla ilgili fikir verebilir.
Balık ve yer hakkında bilgi sahibi olmanız şu aşamada çok fazla birşey ifade etmeyecek. Bunun sebebiyse balığın yakalama tekniğinin önemi. Bunuda sıralamak gerekirse :

Oltayı kullanma şekli ( Uzak atış, yakın atış, makaralı veya makarasız olta vb. )
Yemin takılış şekli ( Canlı, ölü veya sahte yem )
Olta takımı ve yardımcı araç – gereçler ( Şamandıralı olta, çapari, yemli takım vb. )

Bu bölümde paldır küldür balık malzemesi almak yerine daha temkinli davranarak bilinçli bir şekilde nasıl balık avlamaya başlayabileceğinizi özetlemeye çalıştım.

2- Malzeme Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok yeni başlayan arkadaşımızın yapmış olduğu hatalardan birisi malzeme alırken ” mümkün mertebe herşey alınmalı ” düşüncesi. Ben bunu neredeyse balık malzemesi almaya gittiğim her zaman görüyorum.

Bir keresinde boğazda balık tutacağını söyleyen bir avcı adayının çantasına en son rapala koyup gittiğine bile şahit olmuştum.

İlk kural malzeme çantanızı veya kutunuzu gelişigüzel doldurmaktan kaçının.

Av gününü ve avlamak istediğiniz balığı belirlediğinizde zaten gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Anlaşıldığı üzere malzeme alırken sadece hedef balığı değil gideceğimiz yeride gözetmemiz gerekiyor.
Peki neden ? Bu soruyu şu şekilde açıklayabiliriz;

Yaz aylarında İstanbul Boğazına balığa gitmek isteyen bir balıkçı dostumuz yanına çapari, yemli takım ve kurşun alsa yeterlidir.

Ancak gideceği yeri değerlendirdiğinde alması gereken çaparinin ne kadar ince olması gerektiğini veya kurşun ağırlığının ne olması gerektiği hakkında da fikir sahibi olacaktır.

Sonuç itibariyle derin olmayan bir yerde almış olduğu kalın çapariyi kullanmaya çalışırsa gidip tekrar ince çapari alması gerekecek.
Malzeme fiyatları hakkında az çok fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum, 50 kuruşluk çapariye 2 lira vermeniz sizce ne kadar mantıklı ?

Bunu birde balık çeşitlerinin çokluğuyla değerlendirirseniz sonu olmayan bir deniz gibi olduğunu görebilirsiniz.
İstihbarat çok önemli bir unsur olduğu için daha önce söylediğim gibi kendinize balık dostları edinin. Bu size hem zaman kazandırır, hemde böyle durumlarda maddi yönden yarar sağlayabilir.
Diğer konuysa adım adım ilerlemeyle ilgili. İstavrit tutarak başlarsınız, daha sonra kefal yakalamaya heveslenebilirsiniz ve bu gayet doğaldır.

Ancak malzeme almaya gittiğinizde bir çok takım almayı bırakıp kendiniz takım bağlamaya çalışmaya ne dersiniz ?

Maddi yönden getirileri dışında birde balıkçılıkla ilgili deneyimlerinizi arttıracak olan bu davranışın size bir çok şey kazandıracağının garantisini veriyorum.
Son olarak, malzemecilere gittiğinizde onlarca oyuncağın raflarda size göz kırptığını göreceksiniz.

Fakat esas olan yerel kaynaklardan alacağınız bilgilerdir. 1000 çeşit levrek sahtesi vardır, ancak aklın yoluda birdir.

Malzeme üreticileri ( rapala gibi ) önceden, ürettikleri sahte balıkların hangi balıklar için dizayn edildiğini kutuların arkasında belirtiyorlardı.

Şimdilerde bu uygulama fazla yapılmıyor ama zaten olmasınada gerek yok.

Öyle ilginç durumlarla karşılaşacaksınız ki örneğin lolipop çubuğuyla inanılmaz levrekler yakalandığına şahit olabilir veya duyabilirsiniz ( gerçektir ).

Ama sizin 30 lira vererek aldığınız sahte balığınız bu tip sonuçlara ulaşamayabilir.

Bu yüzdendirki devamlı söylediğim bir konuyu hiç aklınızdan çıkarmayın. Hedef balığınız ve gideceğiniz yerle ilgili şu konularda araştırma yapın :

• Hava durumu nasıl olmalı ( Levrek için çırpıntılı bir deniz idealdir )
  • Ne tür sahte balık kullanmalıyım ( Gözleri canlı, kırmızı kafalı beyaz ve kefale benzeyen )
  • En verimli yerler neresi ( Kayaların veya otlukların olduğu bölgeler )
  • Nasıl bir kamış – makaram olmalı ( 3 metre uzunluğunda, ufak makaralı ve ince sağlam misinalı bir olta )

Yani abur cuburla çantalarınızı doldurmak yerine tecrübe ve istihbaratlarla yola çıkarak alacağınız malzemeleri uzun vadede kullanmaya çalışın.
Bu arada levrek ile ilgili verdiğim örnek sadece belli bir mevki için geçerlidir.

• ufuk, safakmetin, world2007 ve 2 Üye bunu beğendi.

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren
Paylaşım için teşekkürler..:karizma:

Önder ALTAN

Önder ALTAN
Sağolasın Övünç.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar
Ellerine sağlık Övünç. Yararlı bir paylaşım olmuş.

rkacar

rkacar
Değerli bir paylaşım teşekkürler Övünç...

Junglehook

Junglehook
Faydalı bilgi,faydalı paylaşım...Teşekkürler Övünç

adanalıoltacı

adanalıoltacı
güzel paylaşım sağolun

world2007

world2007

Çok yararlı bilgiler

Bu tür bilgilere gerçekten ihtiyacımız var.Balık malzeme satan yere gittiğimde farkettim.

Elinden gelse adam dükkanı satacak.

Şu bu derken "yok abi ben yeniyim.Bilmediğim şeyi almam" deyince durdu.Yoksa çekip gidecektim artık :)

Her zaman takipteyiz Övünç Bey

Teşekkürler

• Övünç Dinç ve rkacar bunu beğendi

rkacar

rkacar

Şu bu derken "yok abi ben yeniyim.Bilmediğim şeyi almam" deyince durdu.Yoksa çekip gidecektim artık :)

Şunu yapabilmek mesele zaten :) birçoğumuz bunu diyemediğimiz için ilk darbeyi hep yemişizdir :)

• world2007 bunu beğendi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Çok yararlı bilgiler

Bu tür bilgilere gerçekten ihtiyacımız var.Balık malzeme satan yere gittiğimde farkettim.

Elinden gelse adam dükkanı satacak.

Her zaman takipteyiz Övünç Bey

Teşekkürler

Mustafa Bey;

Biz sadece okuduklarımızı,  gördüklerimizi, bildiklerimizi faydası olması açısından paylaşıyoruz :) ...

Bundan sonrası kullanıcılara kalmış :)

Ülkemizde ne yazık ki hırs uğruna almayacağımız malzeme yok lakin bu durumu güzel bir sözle berteraf etmek isterim,

"Hırs ve tamah insanı kör eder."

Ahmak olmanın bir anlamı yok gerekli ve şartsa tabiki seçimler yapılabilir ama doğru ve ihtiyaç olduğuna karar vermek ise her zaman İnsan'a düşen yegane görevdir ...

• world2007 bunu beğendi

akdeniz

akdeniz

Cok güzel bir paylasim tesekkürler Övünc,, Arasirada olsa bu konulari tekrarlamakta fayda var cünkü amatör balikcilikta "Ben herseyi bilirim" diye bir sey olmuyor her av her ortam yeni bir tecrübe getiriyor ! 

• rkacar bunu beğendi

world2007

world2007

Bilgiler için teşekkürler

Zamanla sizler gibi bizler de siteye birşeyler katmak nasip olur inşallah :)

Önce sizlerden öğrenelim.Sonrada bilgi ve tecrübelerimiz konusunda sizlerin şimdi yaptığı  gibi çorbada tuzumuz olsun isterim.

Saygılar

ARAGAMİ

ARAGAMİ

hiç unutmam ilk makine ve kamışı aldığımda adam

ballandıra ballandıra anlata anlata bana ne geçirmişti tek bilyalı makinayı. :)

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

övünç kardeşim ellerine sağlık..çok güzel bir konuya değinmişsin..bununla ilgili bir istihbarat yapalım seninle müsait olduğun bir zamanda..önerilerim var..

CagataySeymen

CagataySeymen

abi ellerine sağlık teşekkür ediyorum

Kürşat

Kürşat
Güzel açıklama emeğinize sağlık. Birde tatlı su için amatör balıkçılığı için tavsiyeleriniz nelerdir?
  • rkacar bunu beğendi

rkacar

rkacar

Güzel açıklama emeğinize sağlık. Birde tatlı su için amatör balıkçılığı için tavsiyeleriniz nelerdir?

Mehmet tatlı su avları bölümünde merak ettiğin herşey var :) 

Bu arada sen atamanı izmir e aldır izmir e :D

ibrahim1818

ibrahim1818
Çok teşekkür ederim övünç bey bu sitede yeniyim açıkçası kıyıdan balık tutmak için de yeniyim verdiğiniz bilgiler çok değerli çok sağolun ☺️

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı