İçeriğe git

• Facebook ile giriş yapın Twitter ile giriş yapın Log In with Google Giriş Yap
  • Kayıt Ol
Oltamisina Amatör Balıkçılık'a Hoşegeldiniz,
Türkiye'nin En İyi Amatör Balıkçılık Forumunda Olmanın Tadını Çıkarın.Sitemiz Sportif Amaçlı Balık Avcılığıyla İlgili Konuların Paylaşıldığı İnteraktif Bir Sitedir. Sitemize Üye Olarak Dilerseniz Sizde; Katılımda Bulunabilir, Av Raporlarınızı Yollayabilir, Mevcut Konulara, Mesajlara İleti Gönderebilir, Ekipman İnceleme ve Detaylarını Değerlendirebilirsiniz.
Üye Girişi Yeni Üyelik
Resim

Araç Navigasyonunu Denizde Kullanma

* * * * * 1 Oy Kullanılmış

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 51 yanıt gönderildi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Sevgili Dostlar yine güzel bir konuyu elimizden geldiğince hep beraber detaylıca işlemeye çalışacağız;
Öncelikle bu konuyu neden açtığımı belirtmek isterim görüyorum ki tecrube edinmiş ve öğrettiklerimizi ticarete döken arkadaşlarımız olmuş;

Öncelikle şu bilinsin ki hayatta hep iyi şeylere imza atmaya çalıştım bu yüzden bu haksız kazanç işinede son vererek bu konuda arayışta olan bir çok dostumuza yardımcı olmak isitiyorum;

Şimdi öncelikle bu konuda neyi anlatacağız neyi uygulayacağız?

Garmin-421S-Gps-Fish-Finder-Kutulu-Sifir

Amaç hepimizin artık yaşantısında bir parça olan araç navigasyonlarını; uğruna gönül verdiğimiz mavi sularda nasıl kullanıırız bunu anlatabilmek...
İlk olarak bu iş için kullanmış olduğunuz Araç Navigasyonunuzun veri tabanının kullandığı işletim sistemi çok önemli ;

ozi-android.jpg

Piyasada henüz pek olmasada Andraoid tabanlı yeni araç navigasyonları mevcut eğer yeni alacaksanız buna dikkat edin yada kullanmakta olduğunuz navigasyonunuz Windows (ce) tabanlı ise bu konunun sonunda artık sizde araç navigasyonunuzla denizde kerteriz alıp işaretleme yaparak korkusuz şekilde açıldığınız alanın neresi olduğunu sizin kaç metre derinlikte olduğunuzu yeni Gps' niz ile bileceksiniz. :)

Öncelikle mevcut navigasyonunuzun WinCE çekirdek işletim sistemi kullandığını teyit edin;

windows.gif

Kılavuzlarında yada üretici sistesinde bu bilgi mutlaka vardır.
Bize bu kurulumda yardımcı olacak programımız;

''Ozi ExplorerCE GPS Haritalama Yazılımı''

OziExplorerCE otomatik rota planlama yazılımı değildir bunu vurgulamadan geçmeyelim; fakat bunun yanında aslında Amatör bir Balıkçı için ona gerekli olabilecek herşeyi karşılayacağına emin olun.

Peki bu yazılımla neler yapabilriz?

• OziExplorer ve PC sürümü tarafından oluşturulan olabilir hemen hemen her harita kullanır.
• Desteklenen cümleler birinde NMEA çıkışı sağlayan herhangi bir GPS kullanarak harita navigasyon taşıma.
• PC tabanlı tasarım yazılımı kullanarak OziExplorerCE kullanılan ekranlar tasarlayın.
• Modu Kursu.
• 3D Perspektif Görünüm Modu.
• Sonraki harita otomatik olarak yükleniyor.
• Otomatik Rota kullanıcının oluşturduğu güzergahlar (ses ve sembol) ile sormadan.
• Kalemi kullanarak ekranda Rota oluşturun.
• Bir dizi aralıklarla daha detaylı bir harita kontrol edin.
• 5 kullanıcı parça yüklenebilir
• Parçalar kalemi kullanarak harita üzerinde oluşturulabilir
• Dosyaya İz noktaları açılıyor.
• Mevcut konumda Waypoint oluşturun * Stylus kullanarak Waypoints oluşturun.
• Yeni konumuna Harita nesneleri sürükleyin.
• Birçok Harita Yakınlaştırma düzeyleri.
• Çeşitli Pozisyon ekran formatları.
• Hız ve Yön ekran üzerinde.
• Hız Monitörü (set hızlar aşıldığında çalış sesler (wav dosyaları)).
• Haritada Waypoints görüntüleyin.
• İmleç konumunda Haritalar bulun.
• İsim Arama * Defteri
• Uydu Görünümü * Harita Görünümü
• + Çok çok daha fazlası

Ozi kendi sitesinde yükleme yapılacak dosyları tablo olarak vermiş ama biraz karışık olmuş biz sadece bizlere gerekli olanları alacak şekilde tabloyu yenileyeceğiz;

ozi-hepsi.png

İlk Olarak Pda türleri için Yükleme Dosylarını vereyim bir çok kişi pda cihazlarında da bunu yapmanın yollarını arıyor,

Kullanılan Cihaz Tipi
Kurulum Dosyası
Kurulum Notu - Yükleme Aşaması

pocketpc2.jpg

Pocket PC

Pda Cihazlarda Kullanmak İsteyenler Windows Mobile 5, 6 ve 6.5 Pocket PC.

Lütfen Linkleri Görebilmek İçin Üye Girişi Yapın veya Üye Olarak Kayıt İşleminizi Tamamlayın.

Windows Mobile Klasik" (Pocket PC) ve "Profesyonel" (Telefon ile Pocket PC) İşletim Sistemi sürümleri desteklenmez. "Windows Mobile Standart" sürüm (küçük olmayan-dokunmatik ekran telefonlar için) desteklenmez

Pocket PC 2003 de Kullanmak İsteyenler

Lütfen Linkleri Görebilmek İçin Üye Girişi Yapın veya Üye Olarak Kayıt İşleminizi Tamamlayın.

Pocket PC, Windows CE 4 kullanarak

Lowrance Endura

Lowrance Endura İşletim Sistemi GPS sistemleri kullanımı Windows CE aralığı ve OziExplorerCE çalıştırabilirsiniz.

Holux Funtrek 130

Holux Funtrek 130 İşletim Sistemi olarak GPS (ve 130 Pro) sistemi kullanımı, Windows CE ve OziExplorerCE çalıştırabilirsiniz. Funtrek 130 bir bellek haritası etiketi ile (ve muhtemelen İngiltere) Holux tarafından ve Avustralya'da satılan ve Avrupa'da Smartmaps etiketi ile.

Şimdi Pda türlerini çok kullanmasak ta sizlerle paylaştık asıl konumuz olan Navigasyon lar için konunun II. Bölümüne geçeceğiz.

Şimdi bizi ilgilendiren detaylı bölüme geldik artık bundan sonrasını dikkatlice okuyup takip ediniz ki neyi nasıl yaptık diye düşünmeyelim.
Hazırsanız Başlıyoruz;

İlk olarak yine ufak bir ek vererek yükleme dosyamızı sizlere verelim.
Böylelikle sizlerde Ozi'nin sitesinde hangi programı indirmem gerekiyor diye düşünmeyin yada diğer sitelerde yazılanlar gibi yok özel mesajla ulaşın yok şu kadar ücret alırım diyenlere inat :)...

Kullanılan Navigasyon Cihazınız :

Yükleme Dosyanız :

Kurulum Aşamasında Yapılacaklar

İşte Hepimizin Uygulamak İstediği Navigasyon İçin;

İşletim Sistemi Windows Olan Navigasyonlar için Yükleme Dosyası

Unutmayınız ki; Windows CE çekirdek kullanan her navigasyon sahibi sadece bu dosyayı kullanacak sıkıntı olması kurulumun başlamaması durumunda aşağıda bulununan  3 dosyayı sırası ile deneyiniz....

1 -

2 -

3 -

Ben Anlamam Diyenlere:

Eğer hiç bilgisayar bilginiz yok ise yukarıdaki;

3 adet dosyayı sıra ile indirin bunlar sıkıştırılmış zipli dosyadır win zip winrar gibi programlarla bu sıkıştırılmış dosyaları açın sarı klasör dosya haline getirin bu aşamaya kadar olan tüm işlemleri bilgisayar da yapıyoruz. Daha sonra bu sarı dosyaların 3 nü de elinizde bulunan ((windows ce tabanlı olacak)) GPS in hafıza kartına veya gps 'e gömülü olan flash bellek varsa  oraya kopyalayınız. Bu işlem bittikten sonra bu sarı dosyaların içinde oziexplorer.exe dosyası var bu dosyayı tek veya çift tıklayarak çalıştırmaya çalışıyoruz. Bu  yüklediğimiz (kopyaladığımız) üç adet sarı klasörün hepsinde ayrı ayrı ozi explorer.exe dosyasını deneyin programdan mutlaka bir tanesi çalışacaktır, eğer çalışmazsa yanlış bir işlem yapmışsınızdır. Çalışan dosyayı bulduğunuzda işlem tamamdır....

Standart Anlatım:

Kurulumu İçin Sorun Yaşayanlar Cihazlarını Modelini
Konu Altında Belirtsin

Extra Olarak Konu Altında Gerekli Eklentinin Dosyası (.rar) olarak Mevcut
Bundan sonraki işimiz Harita Dosyalarımızı import etmek olacak

Sevgili Dostlar indirdiğiniz dosyayı sıkıştırma programları yardımı ile açınız;

Unutmayınız ki;

Cihazınızın markası ne olursa olsun, (Windows -Ce Tabanlı) indirdiğiniz ozi programını zipli dosyadan çıkartın. Daha sonra cihazınızı pc ile bağlayın. Cihaz özelliklerinizden girerek usb modunu seçin ( ayarlar - usb ). Bu modu seçtiğiniz zaman bilgisayarınız cihazınızın hafızasını ( Resident Flash ) harici disk olarak görecektir ( biraz zaman alabilir bekleyin )

Kurulum için size gerekli olan dosyalarınızı pc yardımı ile yada navigasyonunuzun içinde bulunan sd -msd - yada pro duo kartı sökerek başka bir okuyucu ile root dizinine (Ana Bölüm) gönderin. Bu işlemi kartınızı sökmek yerine navigasyonalrınızı güncellemek için kullandığınız navigator yardımları ile de yapabilirisiniz.

Ozi.png

Dosya yükleme işleminin ardından sorunsuz şekilde yükleme yaptığınızı düşündüğümüzde artık navigasyon cihazınızda Ozi Exp . menüsünün geldiğini göreceksiniz ilk kurulum etabını tamamlamış olduk.

ozi-yukleme.png

Şimdi artık resimde gördüğünüz şekilde bulunan bu programın MAP klasöründe denizlerde kullanacağımız haritaların yüklü olması gerek;
Bu bölümde bu klasöre avlanmak üzere bulunduğumuz bölgelerin haritalarını nasıl ekleyeceğiz onu analatacağım;

Map-1.png

Öncelikle Derinlik Deniz Haritalarımızı oluşrmamız gerekecek peki bunları nasıl yapacağız;
Şimdi bir bilgisayarın yardımına ihtiyacımız var,
Aşağıda linki bulunan uygulamayı bu işlemi yapacağımız pc ye kuruyoruz;

Denizdeki Derinlikleri gösteren ve kerteriz alacağımız jpeg ,bmp, formatındaki resimleri OziExplorer Programının yardımı ile kalibrasyon ayarını yapıp, (Enlem ve Boylam Bilgilerini bu program ile tanıtıp ) ilk olarak .map formatı uzantılı bir dosyayı elde etmiş oluyoruz;

İşte Sizlere gayet güzel çekilmiş;
Örnek bir Kalibrasyon Videosu,

Bir çay alın ve artık sona yaklaşıyoruz....
Sakinleşerek başarıya ulaştığımızı görmek bizi sevindirecektir.

Bu aşamadan size bir görüntü;

Map-2.png

Son aşamada elde ettiğimiz dosyayı Yazılımımıza uygun hale getirmemiz gerekecek yani size burda anlatmak istediğimiz şu;
Yüklemek istediğiniz derinlik ve deniz haritalarınız aslında görsel uzantılara sahip dosylar yani bunlar (.jp.bmp.png.gif vs.) biz bunları yukarıda yazdığımız MAP klasöründe bulunan dosya sistemine uygun hale getireceğiz böylelikle uyumsuzluk sorunu ortadan kalkmış bulunacak.

Anlattığım bu işlemleride yapabilmeniz için gerekli olan converter (format çevirici) aşağıda;

Convert Kurulum aşaması,

Convert-1.png

Convert-2.png

Pc ye gerekli dosyayı indirip kurulumu yapıyoruz;

Map görselimizi convert edeceğiz;

Img2ozf Programı ile tekrar convert ediyoruz ve uzantısı ozf2 veya ozf3 olan dosyamız hazır.

Convert-3.png

Artık herşey bitti...
Ne elde ettiğimizi görmek mi istiyorsunuz?

Şimdi Map Dosyasının içine atmamız gerekiyor.

Kalibrasyon Aşamaları;

I. Aşama;

Artık Navigasyonunuz Denizde Kullanmak için hazır
Umarım herkese yardımcı olabilecek bir konu olmuştur. Tüm bunlardan sonra hala sorun yaşayan ve işlem sırasında takılanlar Profimizde telefon numaraları yer alıyor ama sadece bu konu için beni arayıp yardım isteyecekseniz bunada karşıyım biz bir Aile ortamı oluşturmaya çalışıyoruz buna Destek veren her Dostuma sonuna kadar yardım elimizi uzatmaya hazırız.

Unutmadan Konuda Ekli Dosyayı İndirip Kurulum yaparsanız sorunsuz kullanabilirsiniz....

2,75MB   33 kere indirildi

Saygıyla KALIN...

Kaynak ve Erişim Linki Gözetmeksizin Konunun Paylaşılması Yasaktır.

• yucel35ege ve captconqueror bunu beğendi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Konu altında; kurulumda sorunsuz işlem yapabilmeniz için gerekli dosyalar bulunmaktadır lütfen bu dosyalarla işlem yapınız.

İşlemi tamamlanmış bir cihazdan görüntüler,

24832639.jpg

73905361.jpg

54680699.jpg

78408457.jpg

87968914.jpg

43350588.jpg

• zeki ve captconqueror bunu beğendi

Övünç Dinç

Övünç Dinç
Sevgili Dostlar Artık konumuz tamamlandığı için sizlerin yorumuna açtım bundan sonra yapacağım ilaveler olacak bunlarıda zamanla takip edeceğinize eminim Peki bunlar neler olacak?

Tabiki Yukarıda yer alan bu kadar aşamayı yapamayan dostlarımız için gerekli olan ozf2 ve ozf3 formatında deniz haritaları...
Sizin yapmanız gereken tek şey eğer konunun altında avlanacağınız bölgeniz yoksa bunu bildirip bize bunu sizin için hazırlamamız gereken zamanı vermeniz...

Haritalar Yaklaşık 1 hafta içinde tamamlanıp konuya eklenecektir.

rkacar

rkacar
Övünç muhteşem bir konu hazırlamışsın... Ne diyeceğimi bilemiyorum... Sana, bu konu üzerine amatör balıkçılar tarafından bi ödül verilmesi lazım. Her amatör balıkçının cebine neredeyse bu konu ile 300 - 500 tl arası para koymuş oluyorsun...

Tebrikler ve Teşekkürler kardeşim...:operim::operim::karizma:

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Övünç muhteşem bir konu hazırlamışsın... Ne diyeceğimi bilemiyorum... Sana, bu konu üzerine amatör balıkçılar tarafından bi ödül verilmesi lazım. Her amatör balıkçının cebine neredeyse bu konu ile 300 - 500 tl arası para koymuş oluyorsun...
Tebrikler ve Teşekkürler kardeşim...:operim::operim::karizma:

Sevgili Kardeşim dediğin inşallah herkese bir miktar faydası olurda önemli olan bu arada bu konunun asıl gizli kaynağı Önder Abimiz...
Onun inadı ile hazırlanmaya başlamıştır.

Kendisine teşekkürler.

akdeniz

akdeniz
Süper bir konu ,sahane bir calisma ve tecrübe,zihin, bilgi ,hepsini bir arada sayende görüp ögrenmis olduk Tesekkürler Övünc, Gercekten cok yardimci bilgiler sunuyorsun her daim basarilarinin devamini dilerim..

Önder ALTAN

Önder ALTAN
Övünç kardeşim,
bu süper faydalı konuyu hazırlayıp bizlere sunduğun için çok teşekkürler,
yukarıda yazmış olduğun gibi,
malesef bu hizmet nette paralı hale gelmiş,sen bu konu ile aşırı faydalı oldun bize.

<<< Umarım herkese yardımcı olabilecek bir konu olmuştur. Tüm bunlardan sonra hala sorun yaşayan ve işlem sırasında takılanlar Profilimizde telefon numaraları yer alıyor ama sadece bu konu için beni arayıp yardım isteyecekseniz bunada karşıyım biz bir Aile ortamı oluşturmaya çalışıyoruz buna Destek veren her Dostuma sonuna kadar yardım elimizi uzatmaya hazırız. >>>

bu cümleyede sonuna kadar katılıyorum,

Sen her dostumuzun sorununa sonuna kadar gittiğinide biliyorum,biz bu sitede aile ortamı yaratmaya çalışıyoruz.

Ziyaretci dostlar,
lütfen bunu suistimal etmeyin.Katılımcı olun, olunki bizde sizlere destek olalım,bilgi paylaşımla büyür.
Siz bakıp geçerseniz sizede bakarlar.

Evet proğramımız hazır,haritalarıda çizdikmi sorun kalmıyor.
Yok yok sorun kalıyor;
hangi cihazı nereden ucuza alacağımız sorun.Bunuda çözdükmü sorun bitiyor.
:)
Abisi babası navi satan dostlar,
şimdi sıra sizde,güzel haberler bekliyorum sizden.
:ne yapmali:

Övünç,tekrar tekrar teşekkürler sana,eline sağlık.Bir ara buzlu çaylar benden.
:kahkaha:

• zeki bunu beğendi

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren
Kardeşim her zamanki gibi süpersin emeğine sağlık gerçekten:karizma::karizma:faydalı bilgiler
:karizma::karizma::karizma::karizma:
Önder abim bu konuya sevinmiştir kesin en çok o istiyordu çünkü...:karizma:

Önder ALTAN

Önder ALTAN
Sevinmezmiyim Ulaş,
yollarda kaybolup,dağda domuzlar tarafından kovalanmak var,:)
teknede daha önce gittiğimiz yeri daha rahat bulmak var,kaptanların plastik şamandıra aramalarına gerek yok.Sen işaretle yeri kaptana söyle :)

Övünç Dinç

Övünç Dinç
Bu güzel yorumlarınız için herkese çok teşekkür ediyorum ;
Lakin haritalar tamamen bittiğinde extra kendi çektiğimiz videoları da upload edince daha da anlaşılır pozisyona gelecektir şimdi biraz karmaşık yapıda olabilir idaee ediniz :)...

Navigasyonlara gelince toplamda 9 model incelemesi yapılan bir konu hazırlıyorum nasipse yarın açıcam...

Önder ALTAN

Önder ALTAN
Sağolasın Övünç,
beraber seçip,sipariş veririz artık.:korsan::ne yapmali:

mgolebatmaz

mgolebatmaz

Elinize sağlık oldukça yararlı bir paylaşım olmuş. Özellikle kamaralı teknesi olan arkadaşlar için çok kullanışlı ve ucuz bir yöntem. Cihaz aküye bağlanıp, sudan uzak tutularak, bilgisayar ortamında çalışıyormuş gibi navigasyon yapılabilir. Teşekkürler...

• Övünç Dinç ve Caner Akalın bunu beğendi

Caner Akalın

Caner Akalın

Elinize sağlık oldukça yararlı bir paylaşım olmuş. Özellikle kamaralı teknesi olan arkadaşlar için çok kullanışlı ve ucuz bir yöntem. Cihaz aküye bağlanıp, sudan uzak tutularak, bilgisayar ortamında çalışıyormuş gibi navigasyon yapılabilir. Teşekkürler...

Evet güzel bir fikir ama bunun için pc de şart oluyor değil mi?

mgolebatmaz

mgolebatmaz

Evet güzel bir fikir ama bunun için pc de şart oluyor değil mi?Caner

Caner kardeşim, Övünç arkadaş bahsetmiş fakat dikkatinizden kaçmış olmalı. Araç navigasyon cihazlarına bu program yüklenip bahsedilen işlemlerle herhangi bir deniz haritası bu cihazlara tanıtılıyor. Böylece araç navigasyon cihazı karada olduğu gibi denizde de kullanılıyor. Kısaca bilgisayar değil, navigasyon cihazı gerekli. Bu cihazlar ise; oldukça ucuz ve geniş ekrana sahip olduğu için yapılan paylaşımın değerini de gösteriyor.

• Övünç Dinç bunu beğendi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Caner kardeşim, Övünç arkadaş bahsetmiş fakat dikkatinizden kaçmış olmalı. Araç navigasyon cihazlarına bu program yüklenip bahsedilen işlemlerle herhangi bir deniz haritası bu cihazlara tanıtılıyor. Böylece araç navigasyon cihazı karada olduğu gibi denizde de kullanılıyor. Kısaca bilgisayar değil, navigasyon cihazı gerekli. Bu cihazlar ise; oldukça ucuz ve geniş ekrana sahip olduğu için yapılan paylaşımın değerini de gösteriyor.

Açıklamanız için teşekkürler, aslında konu tablo yönetiminden dolayı bozulmuş yeniden düzenleyip revize etmem gerekiyor.Yarın yeni versiyonlara göre düzenlerim.

• rkacar bunu beğendi

mgolebatmaz

mgolebatmaz

İlginiz ve paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim.
Daha önce ücret karşılığı cihazı göndererek başkasına bu programı yükletmiş ve cihazı denize düşürene kadar kısa bir süre kullanmıştım. Bu nedenle oldukça kullanışlı olduğunu iyi biliyorum.
Yapmış olduğunuz paylaşımdan yararlanarak bu defa yeni aldığım cihaza Ozi yüklemesini bugün kendim yaptım. Sorunsuz bir kurulum oldu.Teşekkür ederim.
Oşinografi Dairesinden bölgeme ait haritaları zaten daha önce almış ve taramıştım. Onları, linkini verdiğiniz videodaki anlatımdan yararlanarak kalibre etmeye çalıştım. Harita okumada sıkıntı yaşadığım için sanıyorum sağlıklı kalibre edemedim. Google map ile benimki uyuşmuyor :-)
Bu nedenle zaman bulur da, kalibrasyon konusu   hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz sevinirim. Bu konuda kaynak yok gibi..

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Mehmet Hocam ,

Şimdi bu konuyu revize edeceğim lakin başlamadan önce şunu sormak istedim Akdeniz Bölgesi'nin tamamının haritasını ben size hazırlayım mı?

mgolebatmaz

mgolebatmaz

Övünç kardeşim bu büyük zahmet olur.
İlgilenen arkadaşlar olmayınca da değerli emeğiniz boşa harcanmış olur.  Cihazlarına bu sistemi yapan arkadaşlar buradan bölgelerini talep ederlerse onlara özel vermek daha uygun olur diye düşünüyorum. Belki bizde öğrenir size yardımcı oluruz.

Bana Didim ve Akbük gerekiyor.
Sizce de uygunsa bende taradığım Oşinografi haritası var, mesaj ile gönderebilirim. Böylece hatamı da anlamış olurum.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Övünç kardeşim bu büyük zahmet olur.
İlgilenen arkadaşlar olmayınca da değerli emeğiniz boşa harcanmış olur.  Cihazlarına bu sistemi yapan arkadaşlar buradan bölgelerini talep ederlerse onlara özel vermek daha uygun olur diye düşünüyorum. Belki bizde öğrenir size yardımcı oluruz.

Bana Didim ve Akbük gerekiyor.
Sizce de uygunsa bende taradığım Oşinografi haritası var, mesaj ile gönderebilirim. Böylece hatamı da anlamış olurum.

Sıkıntı yok ,

Zaten yapacaktım başladım :) ....

Siz kendi haritalarınızdan bir örnek atın bana :)  lakin önce size şunu sorayım format dönüştürme işlemini atlamadınız değil mi?

mgolebatmaz

mgolebatmaz

Hayır atlamadım. Bugün trial programda açılmadı. Üzerinde çalışma yapamadım. Haritayı birazdan göndereceğim. Teşekkürler...

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı