İçeriğe git

• Facebook ile giriş yapın Twitter ile giriş yapın Log In with Google Giriş Yap
  • Kayıt Ol
Oltamisina Amatör Balıkçılık'a Hoşegeldiniz,
Türkiye'nin En İyi Amatör Balıkçılık Forumunda Olmanın Tadını Çıkarın.Sitemiz Sportif Amaçlı Balık Avcılığıyla İlgili Konuların Paylaşıldığı İnteraktif Bir Sitedir. Sitemize Üye Olarak Dilerseniz Sizde; Katılımda Bulunabilir, Av Raporlarınızı Yollayabilir, Mevcut Konulara, Mesajlara İleti Gönderebilir, Ekipman İnceleme ve Detaylarını Değerlendirebilirsiniz.
Üye Girişi Yeni Üyelik
Resim

Makinalarda Yağlama ve Bakım

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 17 yanıt gönderildi

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Balık tutkunları oltaları ile geçirdikleri keyifli zamanın daimi olması için oltalarına düzenli olarak bakım yapmalıdır. Oltaların mekanik bölümlerinde meydana gelen arızaların ve paslanmaların en büyük nedeni tuzlu sudur. Bu nedenle olta bakımı aksatılmadan her balık dönüşünde yapılmalıdır ki böylece olta verimli olarak kullanılabilsin. Tuzlu suyun temizlenmemesi nedeni ile oltanın rulman gibi mekanik kısımlarının paslanması, oltanın çekiş gücünün azalmasına neden olur. Bu aşamada balığın çekilmesi için kişinin oltayı daha fazla zorlaması, oltanın mekanik kısımlarına binen yükün artmasına ve dolayısı ile bazı parçaların kırılmasına dahi neden olabilir.

Oltanın göbek dişlilerinin ve çevirme kolunun temizlenmesi gerektiği gibi porselen kısımlarının yani olta kamışından misinanın geçtiği bölümün de, balık sonrasında mutlaka tuzlu sudan ve pisliklerden arındırılması gerekir.

Ülkemizde daha ekonomik olduğu için mekanik parçaları genellikle alüminyumdan üretilmiş oltalar tercih edilir.
Alüminyum dişlilere sahip olta makinalarının bakımı için tuzlu suyun temizlenmesinden sonra mutlaka tüm mekanik parçaların yağlanması da gereklidir.

Sevgili Dostlar,
Silikonsuz gres yağı hariç bu tarz yağlama ve bakım için üretilmiş ürünler dışında vazelin, silah yağı, ince makina yağı yada diğer sıvı yağlar ile oltanın mekanik aksamının yağlanması, sizlere pozitif bir katkı sağlamayacaktır.Tam tersi drag sisteminin kontrolünü devre dışı bırakacaktır.

Yine uzuncana bir yazı olacak ama bu konuda yaptığımız yanlışlar ne yazık ki bitmiyor,
Bir çok Balıkçı arkadaşımızın wd40 ve buna benzer olan temizleyicilere olan özentisi ve kulaktan duyma ''işe yarıyor ben kullanıyorum kesinlikle sende kullan'' söylemleri bir türlü durmuyor...

Wd40 bir ürün değil markadır, ve bu markanın yüzlerce çeşit ürünü vardır, yağlama bazlı önerilebilecek bir ürünü ülkemizde bulunmuyor.

Belki aranızda bilenler olabilir Elktra diye bir ürün vardır, board ve kartlarda temizleme için kullanılır aslında wd40 yapısı buna eşittir buda sizlere örneği,

Arkadaşlar bu ürünler çözücü bazlıdır fakat genelde tüm reklamlarında manşetlerinde şöyle geçer ,

rnek-1.jpg

Bunlardan yağlama falan beklemeyiniz yapılarını kontrol ederseniz,
Loctite ve Wd40 gibi ürünler, pas oksitlerie karşı müdahalede bulunabilmek için yapılarında çözücüler bulundururlar bunlar makinamızın iç aksamlarına sızarak gress ve yağıda rulmanlardan uzaklaştırır.Lütfen bilinçli kullanım için bunlara dikkate ediniz.

Yapılarında Solvent bazlı ürün içeren hangi bakım ürünü varsa bundan yağlama beklemeyiniz.
Ülkemizde bu konuda kullanabileceğimiz bir çok ürün mevcut, önemli olan bizlerin bu konuda hassas davranması yok ben bu tarz ürünlere para vermem yada ne gerek var düşüncesindeyseniz eğer buna da saygı duyarım ve size Balıktan geldiğinizde kullandığınız ekipmanları sadece tatlı su ile yıkayarak kuramaya bırakmanızı öğütlerim.

js6d.jpg

Aslında yağlama ve bakım olarak aldığınız bir set , (En ucuzu -15tl) size yaklaşık 3 sene hizmet edecektir eğer doğru bir şekilde uygulanırsa...

Doğru Uygulanırsa dedim çünkü , makinalarını yağda yıkayan bile var aramızda :) bu yüzden sizlere Shimano'nun hazırlamış olduğu yağlama formatını sunuyorum ,

Lütfen Linkleri Görebilmek İçin Üye Girişi Yapın veya Üye Olarak Kayıt İşleminizi Tamamlayın.

Lütfen Linkleri Görebilmek İçin Üye Girişi Yapın veya Üye Olarak Kayıt İşleminizi Tamamlayın.

Oltanın daha uzun süre ve güç kaybı yaşanmadan kullanılması için olta koluna da özen gösterilmesi gerekir. Balık dönüşü olta kolu sökülüyorsa tuzlu sudan arındırılması ve iyice yağlanması, kullanılmayan zamanlarda da kolun mutlaka kapatılması gerekir. Ayrıca olta kamışının kapatılması esnasında da mümkün olduğunca iç içe geçen parçaların birbirine vurdurulmamasına dikkat edilmesi gerekir. Olta temizlendikten ve yağlandıktan sonra koruyucu başlık takılarak saklanılmalıdır. Böylece kullanım dışındaki dönemde olta aksamının kirlenmesi ve paslanmasının da önüne geçilmiş olunur.

Tüm bunların haricinde; kalitesiz parçalar kullanılarak üretilen ve bu nedenle ucuz fiyatlara satılan oltaların, tüm bakım çalışmalarına rağmen paslanması kaçınılmazdır. Oltaya uygulanan bakım, yalnızca kullanım ömrünün biraz daha uzamasını ve sizlere ilk gün sunduğu perfermansın devam etmesini sağlayacaktır.

Son olarak benim denediğim bir çok bakım ve yağlama ürünü mevcut içlerinden birini (Ekonomik Yönden Size Uygun Olanı) tercih etmenizi sizlere öneriyorum.Bu tarz ürünleri temin edemiyorum , bulamıyorum diye şikayette bulunacak Dostlarımızın biraz daha araştırmacı ve hırslı olmalarını kendilerine tavsiye ediyorum.

Sevgili Dostlar , vakit ayırarak okuduğunuz için teşekkürler, tekrar görüşmek üzere.

• halilak bunu beğendi

alpayzinetbaş

alpayzinetbaş
emeğine sağlık harika bir kaynak bilği olmuş övünç sağol :smile:

ilkol35

ilkol35
Paylaşım için teşekkürler.WD 40 ı sadece kamışın halkalarını temizlemede kullanıyorum.Sorun teşkil edermi?

rkacar

rkacar
Bir sorun olmaz yararını görürsünüz İlhami bey....

Övünç Dinç

Övünç Dinç

emeğine sağlık harika bir kaynak bilği olmuş övünç sağol :smile:

Abicim güzel yorumun için teşekkürler...

Önder ALTAN

Önder ALTAN
Sağolasın Övünç,güzel konu olmuş.

Daha önce bende bahsetmiştim,
hiçbir temizleyici masum değildir,hepsinin aşındırma özelliği vardır,aşındıracakki temizlesin,
burada hatayı biz yapıyoruz, nasılmı?

ben temizlikte vd40 ve contakt spreyi gönül rahatlığıyla kullanıyorum.Spreyi sıkıp 15-20 dakika bekliyorum,kuru emici bir bezle iyice kuruluyorum,daha sonra kuru bir bezin üzerine ince yağ döküp kamış ve makinanın dış yüzeyini iyice siliyorum.Silah yağının özelliğide burada devreye giriyor,diğer ince yağların içinde nem vardır,bu nem sürdüğün zeminde küfe neden olur,silah yağlarının içindeki nem alınmıştır(kalite ve isim önemlidir ),eğer uzun süre kullanmayacağın bir cihazsa bu yağlamada işe yaramaz en az iki ayda bir yağ temizlenip yağlanması gerekir.
Temizleyiciyi sıkıp bırakırsan hata bir'i yaparsın.

makinanın içindeki yağlamaya gelince;
makinan eğer tuzlu suya düşmediyse içindeki yağ en az iki sene idare eder.Yağlamaya gerek yok,fakat misinayı kafaya sararken misinanın geçtiği klavuz bilyası gurubunun dönerken zorlanması halinde buraya bakım yapılabilir.

Yağlar çeşitli amaçlar için üretilmiştir, misal;
Tereyağ-zeytinyağı-çiçekyağı gibi,
elektrik devreleri için üretilmiş yağ-yüksek devirli makinalar için-sıcak ortamlarda kullanım için-soğuk havalar için-çok hassas yüzeyler için-tatlı su-tuzlu sularda kullanımlar için-yüzey korumaları için(uzun süre kısa süre) v.s. Yani her yağ her yere sürülmez demektir bu,
Buda makinanın içine her yağ kullanılmaz demektir,normal gres yağları tuzlu suda sertleşir ve zor çalışır,ince yağlar kalıcı değildir.
ben eski makinaların içini temizleyici ile iyice temizledikten sonra iyice kuruluyorum,
daha sonra küçük bir karışım yapıyorum;
içinde kauçuk içerikli gres(tuzlu suya dayanıklı), grafit içerikli yağ (yüzeye yapışması ve aşındırmanın en aza indirgemesi özelliği),ve viskozite(akışkanlık) derecesini ayarlamak içinde silah yağını kullanıyorum.
ben bu üç yağın karışımını kullanıyorum ve bu güne kadarda hiç problem yaşamadım,
Eğer özelliğini bilmeden makinaya gres yağ sürersen buda hata iki olur.

Bu yağlar az miktarda satılmaz,eğer tanıdık yoksa bir kaç arkadaş birleşip bu yağdaN yapılıp paylaşılabilir,biz öyle yapmıştık.

Şimdi ne diyoruz,
kullanılan malzemelerin suçu hiç yok,hatayı yapan bizleriz.Uygun malzemeyi kullanırsak,son kullanım tarihine kadar kullanılır o cihaz.
Bu yazıyı yazarken bir çok yerde << ben >> kelimesini kullandım,yanlış anlamayın.
Mesleğim icabı bir çok eğitime girdim çıktım,şimdi bunlar çok işime yarıyor ve sizlerle paylaşıyorum.
  • yucel35ege bunu beğendi

rkacar

rkacar
Önder abi Müthiş bilgiler vermişsin çok teşekkür ederim.....

Ayrıca O karışımı alacağınız zaman benide ortak olarak görebilirsin.... Haber verdiğin zaman hesaba havale işlemini yaparım :):):)

Önder ALTAN

Önder ALTAN
Ramazan,
o yağları bulduktan sonra karışımı ben yaparım(yağları bulmaya çalışırımda),eğer benim yazdığım mesajı konu yapıp kamu oyuna açarsak ve gerekli istek gelirse seve seve karışımı yaparım.Elimdeki karışım 5 yıllık oldu ve azkaldı.

rkacar

rkacar

Ramazan,
o yağları bulduktan sonra karışımı ben yaparım(yağları bulmaya çalışırımda),eğer benim yazdığım mesajı konu yapıp kamu oyuna açarsak ve gerekli istek gelirse seve seve karışımı yaparım.Elimdeki karışım 5 yıllık oldu ve azkaldı.

Abicim istediğin gibi konu olarak aç isteyen arkadaşlarım muhakkak olacaktır... Detaylıca belirt nedir ne değildir diye yeterli :):):)

Önder ALTAN

Önder ALTAN
Tamam o zaman Ramazan,
bi kendime geleyim hemen araştırmaya başlarım.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Tamam o zaman Ramazan,
bi kendime geleyim hemen araştırmaya başlarım.

Önder Abi gelişme var mı?

yucel35ege

yucel35ege

övünç çok güzel bir paylaşım olmuş,eğer cezam bittiyse şu gress yağı olayını bir daha gözden geçirsek melek  melek  melek  melek  melek  melek  melek  melek  melek

almaph

almaph
Döktürmüşsün yine

Отправлено из моего iPhone используя Tapatalk

ARAGAMİ

ARAGAMİ

benide dahil edin yağ ortaklığına önder abicim.

• rkacar bunu beğendi

almaph

almaph
Makine ve Olta Alayım Bi bakıma ben de dalacağım

Отправлено из моего iPhone используя Tapatalk

Yağız Güvener

Yağız Güvener

Sağolasın Övünç,güzel konu olmuş.

Daha önce bende bahsetmiştim,
hiçbir temizleyici masum değildir,hepsinin aşındırma özelliği vardır,aşındıracakki temizlesin,
burada hatayı biz yapıyoruz, nasılmı?

ben temizlikte vd40 ve contakt spreyi gönül rahatlığıyla kullanıyorum.Spreyi sıkıp 15-20 dakika bekliyorum,kuru emici bir bezle iyice kuruluyorum,daha sonra kuru bir bezin üzerine ince yağ döküp kamış ve makinanın dış yüzeyini iyice siliyorum.Silah yağının özelliğide burada devreye giriyor,diğer ince yağların içinde nem vardır,bu nem sürdüğün zeminde küfe neden olur,silah yağlarının içindeki nem alınmıştır(kalite ve isim önemlidir ),eğer uzun süre kullanmayacağın bir cihazsa bu yağlamada işe yaramaz en az iki ayda bir yağ temizlenip yağlanması gerekir.
Temizleyiciyi sıkıp bırakırsan hata bir'i yaparsın.

makinanın içindeki yağlamaya gelince;
makinan eğer tuzlu suya düşmediyse içindeki yağ en az iki sene idare eder.Yağlamaya gerek yok,fakat misinayı kafaya sararken misinanın geçtiği klavuz bilyası gurubunun dönerken zorlanması halinde buraya bakım yapılabilir.

Yağlar çeşitli amaçlar için üretilmiştir, misal;
Tereyağ-zeytinyağı-çiçekyağı gibi,
elektrik devreleri için üretilmiş yağ-yüksek devirli makinalar için-sıcak ortamlarda kullanım için-soğuk havalar için-çok hassas yüzeyler için-tatlı su-tuzlu sularda kullanımlar için-yüzey korumaları için(uzun süre kısa süre) v.s. Yani her yağ her yere sürülmez demektir bu,
Buda makinanın içine her yağ kullanılmaz demektir,normal gres yağları tuzlu suda sertleşir ve zor çalışır,ince yağlar kalıcı değildir.
ben eski makinaların içini temizleyici ile iyice temizledikten sonra iyice kuruluyorum,
daha sonra küçük bir karışım yapıyorum;
içinde kauçuk içerikli gres(tuzlu suya dayanıklı), grafit içerikli yağ (yüzeye yapışması ve aşındırmanın en aza indirgemesi özelliği),ve viskozite(akışkanlık) derecesini ayarlamak içinde silah yağını kullanıyorum.
ben bu üç yağın karışımını kullanıyorum ve bu güne kadarda hiç problem yaşamadım,
Eğer özelliğini bilmeden makinaya gres yağ sürersen buda hata iki olur.

Bu yağlar az miktarda satılmaz,eğer tanıdık yoksa bir kaç arkadaş birleşip bu yağdaN yapılıp paylaşılabilir,biz öyle yapmıştık.

Şimdi ne diyoruz,
kullanılan malzemelerin suçu hiç yok,hatayı yapan bizleriz.Uygun malzemeyi kullanırsak,son kullanım tarihine kadar kullanılır o cihaz.
Bu yazıyı yazarken bir çok yerde << ben >> kelimesini kullandım,yanlış anlamayın.
Mesleğim icabı bir çok eğitime girdim çıktım,şimdi bunlar çok işime yarıyor ve sizlerle paylaşıyorum.

Dayi senin de verdigin Recete Masallah.. Sanayi de araba yagliyoruz sanki.. Belki Teknik acidan sizlerin de hakli olabilme faraziye olabilir ama keske faydali olabilmek adina , daga makul , sizin anlayabileceginiz sekilde söylemek gerekirse daga basit bir öneri sunabilir , ve daga daga etkili olabilirdiniz..... 

rkacar

rkacar

Dayi senin de verdigin Recete Masallah.. Sanayi de araba yagliyoruz sanki.. Belki Teknik acidan sizlerin de hakli olabilme faraziye olabilir ama keske faydali olabilmek adina , daga makul , sizin anlayabileceginiz sekilde söylemek gerekirse daga basit bir öneri sunabilir , ve daga daga etkili olabilirdiniz..... 

Abicim daha basit nasıl anlatılabilirdi onu anlamış değilim.... :)

Kullanıdığımız makinaları Einstein icat etmedi :biggrin:  hemen hemen hepsi aynı tarz makinalar, çalışma düzenleri, işleyişleri aynı...  

Sen ''iyi niyetli olarak'' Önder abinin anlatım şeklini eleştirmişsin daha basit anlayabileceğimiz şekilde anlatsaydınız keşke demişsin ama ;

Senin kurduğun cümlenin yarısını tekrar tekrar okusamda anlayamadım ben...

Güzel kardeşim sana gerçekten iyi niyetli olarak bir abi tavsiyesi vereyim... Telefondan ve bilgisayardan uzaklaşıp 1-2 kitap al eline ve oku, hem okumanı geliştirir hemde yazmanı.

Bu sayede güzel Türkçe'mizin de içine etmemiş olursun...

Kendine iyi bak... :karizma:

• Övünç Dinç ve halilak bunu beğendi

ÖZER ÜMİT

ÖZER ÜMİT

Geç Kalmadıysam benide  bu yağ karışımına ortak edebilirseniz sevinirim.

Selam ve Sevgililerimle herkesi selamlıyorum.

• rkacar bunu beğendi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı