İçeriğe git

• Facebook ile giriş yapın Twitter ile giriş yapın Log In with Google Giriş Yap
  • Kayıt Ol
Oltamisina Amatör Balıkçılık'a Hoşgeldiniz...
Türkiye'nin En İyi Amatör Balıkçılık Forumunda Olmanın Tadını Çıkarın.Sitemiz Sportif Amaçlı Balık Avcılığıyla İlgili Konuların Paylaşıldığı İnteraktif Bir Sitedir. Sitemize Üye Olarak Dilerseniz Sizde; Katılımda Bulunabilir, Av Raporlarınızı Yollayabilir, Mevcut Konulara, Mesajlara İleti Gönderebilir, Ekipman İnceleme ve Detaylarını Değerlendirebilirsiniz.
Üye Girişi Yeni Üyelik
Resim

Miço belgesi almak istiyorum

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

rkacar

rkacar
Nasıl bir yol izlemem gerekiyor arkadaşlar... Bilgisi olan arkadaşlarım Yardımcı olursanız sevinirim...

Övünç Dinç

Övünç Dinç
Miço belgesini almak şuan ADB almaktan daha iyi ve inanın sordukları ve şart koştukları tek belge bir çok kişi hata yaparak ilk ADB 'yi alıyor ama ilk istenen Miço Belgesi yani halk dili ile sarı kağıttır.

Peki bu sarı kağıt aslen nedir?
Sarı Kağıt, Tüm Profesyonel teknelerde olması gerekiyor. Amatör Denizci Belgesi ile Balıkçı teknesinden olta sallatamıyorsunuz.

Nasıl alındığı konusunda ise biraz sonra geniş kapsamlı bir konu açacağım...

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar
Arkadaşlar, yanlış hatırlamıyorsam Miço luk 2009 kalktı ve direkt Gemici olunuyor. Hatta mevcut miçolar da 6 aylık bir eğitim görüp Gemici oluyorlar diye duymuştum.

Erhan BABACAN

Erhan BABACAN
2008'de almıştım sarı kağıt. Önümüzde ki sene bitiyor. 5 yıllık olarak veriliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Arkadaşlar, yanlış hatırlamıyorsam Miço luk 2009 kalktı ve direkt Gemici olunuyor. Hatta mevcut miçolar da 6 aylık bir eğitim görüp Gemici oluyorlar diye duymuştum.

Ulaştırma Bakanlığı'nın
Gemiadamları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi
Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikten, ''Miço'' ve
''Silici'' ibareleri çıkarılırken, yönetmeliğin yayım tarihinden önce Miço
yeterliğine sahip olanlardan 6 ay gemide eğitim görmek şartıyla 12 ay deniz
hizmetini tamamlayan ve ''gemici sınavı''nı başaranlar ''gemici'' yeterliği
almaya hak kazanacak. Söz konusu kişilere, gemici yeterliği ile birlikte idare
tarafından ''seyir vardiyası tutma belgesi'' verilecek.

Silici yeterliğine sahip
olanlardan 6 ay gemide eğitim görmek şartıyla 12 ay deniz hizmetini tamamlayan
ve ''yağcı sınavı''nı başaranlar da ''Yağcı'' yeterliğini almaya hak kazanacak.
Yağcı yeterliği ile birlikte idare tarafından bu kişilere ''makine vardiyası
tutma belgesi'' düzenlenecek.

Yönetmelikle, güverte sınıfı
ve makine sınıfı gemiadamlarının, gemiadamı cüzdanı ve/veya yeterlik belgesi
alabilmeleri için gerekli yaş, eğitim-öğretim ve deniz hizmet süresine dair
şartlar da yeniden belirlendi.

Aslında Ramazan'ın kafasını karıştırmadan şunu yazmak lazım;

Miço dediğimiz sarı kağıt için şimdiki adı ile Gemi Adamı Cüzdanı alacak.

Peki bunu nerden hangi kurumdan eğitim görerek alacak sorusuna işte verilecek en yetkili cevap;

DUGM-YNETC-KURUM YNETM

Adresinden İzmir için olanlarından birine müracat ediyorsun.

Sonra eğitim süreci bitince gireceğin yazılı yada online soınav sonucunda bu belgeyi alıyorsun isteyen daha sonra ADB içinde bu belgeyi aldıktan sonra başvuru yapıp kolayca alabilir.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

2008'de almıştım sarı kağıt. Önümüzde ki sene bitiyor. 5 yıllık olarak veriliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Artık sarı kağıt 'ı Ssk sı olup dışarda çalışan insanlar alamıyor bizim aldığımız , Amatör Balıkçı Belgesi , gemide iş hayatı olup ordan sigortası gözüken kişilerin aldığı ise Gemi Adamı Belgesi (Sarı Kağıt)..

rkacar

rkacar
Detaylı bir araştırma yaptım... Denizcilik Müsteşarlığını aradım ve gerekli tüm bilgilere ulaştım. Ali Rıza abinin ve Övünç ün dediği gibi Miço ismi yasa belgesi artık yok. Onun adını ve yetkilerini değiştirmişler... Adı Gemici olmuş. Gemici belgesini aldığınızda her türlü gemi yat ve teknede çalışma ruhsatı almış oluyorsunuz. Aynı zamanda belli bir tarz tekneleride kullanma yetisine sahip oluyorsunuz.

Nasıl mı alınıyor... ?

Denizlik müsteşarlığı yada Liman başkanlığı tarafından açılan kursa giiyorsunuz bu kurs 4 ana başlık adı altında eğitim veriyor. Eğitim 38 gün sürüyor ve sonunda sınava girip belgeyi almaya hak kazanıyorsun...

İlgi gösteren yardımcı olmaya çalışan tüm dostlara teşekkürler ederim...

Övünç Dinç

Övünç Dinç
Kardeşim benim , inşallah alırsın Teknede hazır hadi hayırlı diyelim....:zeki:

biraz da ucuz olsa çok ya masrafı çok beee...(1250)

rkacar

rkacar

Kardeşim benim , inşallah alırsın Teknede hazır hadi hayırlı diyelim....:zeki:

biraz da ucuz olsa çok ya masrafı çok beee...(1250)

Saol kardeşim inşallah...

Zaten devletin her işin başına böyle haşırt bir rakam koymasına alıştık be kardeşim...

seve seve alıcaz başka şansımız yok malesef...

:kızgın::kızgın::kızgın:

Övünç Dinç

Övünç Dinç
Yakışır, Ramo bizden birinin artık bunu alaması gerekiridi...

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı