İçeriğe git

  • Facebook ile giriş yapın Twitter ile giriş yapın Log In with Google Giriş Yap
  • Kayıt Ol
Oltamisina Amatör Balıkçılık'a Hoşegeldiniz,
Türkiye'nin En İyi Amatör Balıkçılık Forumunda Olmanın Tadını Çıkarın.Sitemiz Sportif Amaçlı Balık Avcılığıyla İlgili Konuların Paylaşıldığı İnteraktif Bir Sitedir. Sitemize Üye Olarak Dilerseniz Sizde; Katılımda Bulunabilir, Av Raporlarınızı Yollayabilir, Mevcut Konulara, Mesajlara İleti Gönderebilir, Ekipman İnceleme ve Detaylarını Değerlendirebilirsiniz.
Üye Girişi Yeni Üyelik
Resim

Yanık ve Yumurta Akı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
rkacar

rkacar
  • Yaş: 35
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="align: center"]YANIK ve YUMURTA AKI
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 100%"]Resmi ekleyen


Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiş
Bir yanık meydana geldiğinde, kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım, etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır.


Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır.

Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.

Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur!

Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

Yanıkta İlk Yapılacaklar:

1-
Şahıs yanık etkenlerinden hemen uzaklaştırılmalıdır.

2-
Yanık çamaşırlar tutuşmuşsa hemen yere yatırılıp üzerine bir çarşaf atılarak oksijenle teması kesilerek yanık söndürülmelidir.

3-
Yanan elbiseler soyularak değil makasla kesilerek çıkarılmalıdır.

4-
Yanığın derinliğini artırmamak ve ağrının dindirilmesi için çeşme suyuna batırılmış (ıslatılmış) bezler tatbik edilmelidir.Kesinlikle buz veya buzlu su tatbik edilmemelidir.

5-
Yanık eğer kimyasal maddeler ile oluşmuşsa bol su ile yıkanarak madde ortamdan uzaklaştırılmalıdır.Ağır yanıklarda ağızdan gıda sınırlanmalıdır.

6-
Yanan hastaya yapılacak bu ilk işlemlerden sonra en yakın özel veya resmi sağlık kurumuna başvurularak oradan alınacak görüşe göre hareket edilmelidir
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

#2
Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren
  • Yaş: 38
Paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık....:claps::claps::claps:
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı